Tepuy - Brána do hlbín Zeme

Autor: Jana Májeková | 24.9.2007 o 17:15 | Karma článku: 4,69 | Prečítané:  2111x

Réžia: Pavol Barabáš. Námet: divotvornosť prírody. Hlavní hrdinovia: jaskyniari, vedci a iní živí tvorovia. Obdobie: celá existencia Zeme. A 61 minút napínavého bádania v nedotknutých hlbinách sveta.

Určite už správne tušíte, o čom je tu reč. Áno - o najnovšom filme Pavla Barabáša, ktorý sa nechal nahovoriť nadšenými speleológmi na úžasnú, ale i riskantnú výpravu, aby zachytil ich kroky a objavy. A bol to veľmi dobrý nápad, lebo takto sme mohli aj my - „obyčajní smrteľníci" - nahliadnuť do tajomstiev, o akých by sa nám inak ani nesnívalo.

Kamera nás zaviedla do Venezuely na Stolové hory (Tepuy je indiánsky názov pre Stolové hory). NA Stolové hory, ale aj priamo DO nich. Do unikátnej kremencovej horizontálnej jaskyne, najväčšej na svete. Ako vznikla? Kedy? A prečo? Na tieto otázky sa pokúšajú Braňo, Marek a Charles zodpovedať. A hoci je to dokumentárny film, nechýba mu napätie, zápletka a rozuzlenie (i keď, o tom rozuzlení by sa dalo polemizovať...). A čo možno vo filme vidieť? Endemické kobylky, praveké rastliny, bizarné útvary mikroorganizmov... jaskynné dómy, kvaple z aerosólov... zlaňovanie, brodenie v čudesných močarinách, otravu z jedov siníc...

Fascinoval ma pra-pra...veký kameň, ktorý sa dal krájať nožom. A keď som už pri tých kameňoch - nikdy som zvlášť neobľubovala „šutrológiu", ale po tomto filme by som sa dokázala pre ňu nadchnúť. A napadlo mi, či striktné delenie prírody na živú (baktérie, rastliny, živočíchy) a neživú (horniny, nerasty) je vlastne správne... Keďže sme videli, ako sú mikroorganizmy a horniny úzko prepojené. To som si predtým nikdy neuvedomila...

A čo dodať na záver? Je veľmi sympatické, že takýto film vznikol práve v slovenskej dielni a nie je to len nejaký preklad zo západu. Len škoda, že nebol dlhší... vydržali by sme ešte kľudne sledovať :-).

Nuž, chlapci, klobúk dolu pred vašou odvahou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AstraZeneca rozdelila Slovensko na dve časti

Na západe je o ňu extrémny záujem, na východe minimálny.


Už ste čítali?