Návrat do detských čias s knižkami Roalda Dahla

Autor: Jana Májeková | 18.3.2008 o 17:11 | Karma článku: 4,76 | Prečítané:  945x

Viete, čo sa stane, ak niekto omladne o viac rokov, ako predtým mal? A viete, kde je Mínuslandia?

A viete, prečo sú Gnolovia nebezpeční? A ako sa vyrába liek na omladnutie a, naopak, na starnutie? A viete, ako vyzerajú Kozmočervy? A viete, ako sa stať politikom? A viete, čo sa stane, ak vyletíte príliš vysoko?

A poznáte vy vôbec veľký sklený výťah pána Wonku? A jeho úžasnú továreň na čokoládu? Nie??? Tak potom si prečítajte jednu z mnohých knižiek z pera Roalda Dahla - Charlie a veľký sklený výťah, a dozviete sa odpovede na všetky tieto otázky. Ale len ak ste už čítali Charlieho a továreň na čokoládu, pretože toto je jeho pokračovanie.

Zažijeme ďalšie šialené dobrodružstvá s geniálnym (a pološialeným) pánom Wonkom; a to nielen v jeho čokoládovej továrni, ale aj vo vesmíre a jeho lietajúcom sklenom výťahu. Nebude chýbať ani bystrý Charlie a zvyšok jeho podarenej rodinky. A opäť sa stretneme aj so sympatickými Umpa-Lumpami a ich veselými pesničkami. Všetky príhody opäť vtipne dopĺňajú výborné ilustrácie Quentina Blakea.

Človek len žasne nad fantáziou autora a diví sa, kde na to všetko chodí. A to platí o všetkých jeho knižkách. Teda knižkách určených pre deti, lebo jeho tvorbu pre dospelých zatiaľ nepoznám. Zato som sa stala "zberateľkou" jeho detských knižiek a prečítala som už skoro všetky, čo vyšli v slovenskom preklade. Preto mi priam očká zasvietili (a zlepšila sa nálada o 100 %), keď som v kníhkupectve na poličke objavila nový titul. Uchvátila ma hneď prvá knižka, ktorú som od Dahla čítala. Bola to Matilda, na ktorej som sa dobre nasmiala, a ostáva na prvom mieste v mojom rebríčku. Ale výborné sú aj Čarodejnice, ktoré sa právom označujú ako detský horor, lebo pri čítaní ani mne nebolo všetko jedno... A milý je i Kamoš obor a i všetky ostatné. Hoci sú to knižky určené pre deti, nenazvala by som ich typickými detskými rozprávkami; niekedy sú veru dosť drsné... Myslím, že aj dospelák sa na nich pobaví a možno ich dokonca ocení viac ako deti.

Nakoniec mi nedá nezodpovedať aspoň na jednu z úvodných otázok. A to - ako sa stať politikom. Návod sa mi zdá veľmi trefný, preto dovoľte krátku ukážku z knižky:

"Zvolala som: Ja mám nápad! dahl1_c.jpg

Neriešte tú drámu krikom.

Ak nás chlapec nechce chápať,

spravíme ho politikom!

 

Naučím ho dáke triky,

iste mu to dobre padne.

Veď umenie politiky

každý hlupák hravo zvládne:

 

Ako nosiť maslo hrdo na hlave,

cudzou prácou pridávať si na sláve.

Ako klamať a tváriť sa nevinne,

nech si hľadá, kto chce, pravdu vo víne.

Nasľubovať hory doly od rána,

presvedčiť, že aj smrad pekne zaváňa.

Rečniť dlho, nech to plieska ako bič,

ale pritom nepovedať skoro nič.

Ohlupovať národ smelo v médiách,

nazvať výhrou aj to, čo je jasný krach."

(Dahl R., 2006: Charlie a veľký sklený výťah. Enigma, s. 79.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočner písal aj Dankovi, ten odpovedal zdržanlivo

Danko v komunikácii vystupuje rezervovane.

Komentár Zuzany Kepplovej

A môže sa to stať aj vám

Danko s Ficom zase strašili.


Už ste čítali?