Persepolis

Autor: Jana Májeková | 3.10.2008 o 16:52 | Karma článku: 4,56 | Prečítané:  1049x

To je iránska história posledných desaťročí na plátne v 90-tich minútach.

Animovaný film, ktorý nie je pre deti. Animovaný film, ktorý sa ani náhodou neponáša na rozprávku. A napokon, animovaný film, kde víťaz v boji dobra so zlom je nejasný.

jasmin.JPGPríbeh Marjane nás zavedie do revolučného Teheránu. Malé dievčatko intenzívne vníma ťaživú politickú situáciu. Na všetko je zvedavé, v žilách jej koluje bojovná krv. Vládca Shah padne. No krajina si nevydýchne. K moci sa dostanú islamskí fundamentalisti. Nová vláda - nový režim: ženy sa musia zahaľovať, v obchodoch nič nie je, alkohol je prísne zakázaný, všetko západné je protizákonné. Navyše začína dlhá nezmyslená vojna s Irakom. Bombardovanie. Milióny mŕtvych. Muži (a chlapci!), ktorí padnú za slobodu, sú považovaní za hrdinov. Marjane - už teenagerka - sa búri proti systému, rebeluje. Zostať v Iráne je pre ňu nebezpečné, preto ju rodičia posielajú do Európy, do Viedne. Tu si počas niekoľkých strastiplných rokov prežije všeličo. Až keď ju nešťastná láska takmer privedie do hrobu, vracia sa domov. Už ako mladá žena. V Európe nezapadla. Ale ani v povojnovom Iráne sa necíti doma. Roky odlúčenia urobili svoje. Vojna skončila, ale sloboda nenastala. Marjane sa borí s problémami, bojuje sama so sebou, bojuje s režimom. Opäť prichádza láska, sklamanie. Napokon Marjane odchádza znova. Zdá sa, že tentokrát navždy.

jasmin.JPGFilm, ktorý ponúka drsný, ale skutočný pohľad na nedávnu situáciu v Iráne. Film, ktorý nie je oddychový a už vôbec nie ľúbezný, či romantický (i keď úvodné minúty s peknými kreslenými krajinkami a príjemnou hudbou navodzujú pohodovú atmosféru). No napriek tomu ho odpurúčam - zvlášť náročnejšiemu divákovi. Je nielen o krutej histórii, ale i o morálke. Núti k zamysleniu. Zástankyňou morálky je babička, ktorá dáva vnučke rady: "Buď k sebe poctivá. Nezabudni, kto si a odkiaľ pochádzaš. Keď ti niekto ublíži, pomysli si, že to spravil preto, lebo je hlúpy." Preto ma zarazilo, že babička bola zrazu obhajkyňou rozvodu, veď "prvé manželstvo je dobrý nácvik na druhé". (Žeby aj moralisti zlyhávali?)

Príbeh je autobiografiou spisovateľky Marjane Satrapi. Ponúka silný emočný zážitok, zosilnený spôsobom spracovania - väčšina deja je čierno-biela (resp. čierno-žltá). Je natočený vo francúzštine - predpokladám, že v peknej, zrozumiteľnej - len škoda, že neviem, ani slovo po francúzsky.

Koniec filmu prišiel (pre mňa) dosť nečakane, vlastne sa mi zdal byť neukončený. A v hlave mi ostalo niekoľko otázok. Má vôbec zmysel bojovať za slobodu? Je to zlé nebyť šedým priemerom? Mať odvahu vystúpiť z radu? Neviem... odpovede som zatiaľ nenašla. Poslušnosť je potrebná. Ale až pokiaľ???

jasmin.JPGA ak chcete vedieť, prečo pri záverečných titulkoch padajú jazmínové kvietky, choďte si film pozrieť :-).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kotlebovci sa bijú o peniaze

Milióny od štátu už zamávali aj inou čeliadkou.


Už ste čítali?